آموزش و خبری, متفرقه

ابعاد استاندارد تراکت تبلیغاتی

ابعاد استاندارد تراکت تبلیغاتی
5/5 - (12 امتیاز)

یکی از شیوه‌های تبلیغات چاپی تراکت است که در بازاریابی به شما می‌تواند بسیار کمک کند. تراکت در ابعاد و اندازه‌های مختلف چاپ و تکثیر می‌شود که اندازه آن بستگی به هدف شما دارد. وقتی صحبت از ابعاد مختلف تراکت می‌شود منظور سایز استاندارد این نوع تبلیغات چاپی است. در این مطلب قصد داریم در مورد سایز استاندارد تراکت تبلیغاتی صحبت کنیم.

معرفی اجمالی تراکت تبلیغاتی

معمولا به برگه‌های تا نشده که برای اطلاع رسانی از یک رویداد، همایش، ارائه محصول و… به کار می‌رود تراکت می‌گویند. تراکت‌ها اطلاعت جامعه‌ای را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند و عموما به صورت انبوه در بین مردم پخش می‌شود. تراکت تبلیغاتی کاربردهای متعددی دارد که مهم‌ترین این کاربردها عبار‌ات‌اند از:
• اعلام رویدادی مانند کنسرت، نمایشگاه و…
• ارائه یک پیام تبلیغاتی برای فروش محصول
• اطلاع رسانی در مورد یک پیام یا اطلاعیه مذهبی، سیاسی و اجتماعی
• اطلاعیه استخدام نیرو برای سازمان‌های دولتی و غیر دولتی
همان طور که مشاهده می‌کنید دامنه کاربرد تراکت تبلیغاتی بسیار وسیع است. حال که با تراکت تبلیغاتی و کاربرد آن آشنا شدید به سراغ ابعاد استاندارد تراکت می‌رویم.

ابعاد استاندارد تراکت تبلیغاتی
ابعاد استاندارد تراکت تبلیغاتی

سایز استاندارد تراکت تبلیغاتی

تراکت تبلیغاتی به مانند دیگر انواع تبلیغات چاپی داری سایز استاندارد است. در این بخش به معرفی سایز استاندارد طراحی تراکت تبلیغاتی می‌پردازیم:

·         کاغذ مربعی

یکی از سایزهای تراکت تبلیغاتی سایز مربعی است. همان طور که از نام این نوع تراکت مشخص است اندازه طول و عرض این تراکت به یک اندازه است. سایز استاندارد این تراکت برای چاپ دیجیتال 14 در 14 سانتی‌متر است.

به جذابیت و اهمیت این مطلب هم دقت کنید
مشکل سایت بعد از آپدیت ووکامرس ورژن 4.4 و ارور Getting fatal error

·         سایز لارج (Legal)

این سایز از تراکت معمولا در کشور آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد و اندازه آن 8.5 اینچ در عرض و 14 اینچ در طول است.

·         سایز DL

این سایز در اندازه پاک نامه اداری است و معمولا برای تراکت‌های تبلیغاتی مسابقات، آموزشی، همایش‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. اندازه این تراکت 210 میلی‌متر در 99 میلی‌متر است.

·         سایز A4

سایز این تراکت297  میلی‌متر در 210 میلی‌متر است و معمولا شرکت‌های بزرگ از این نوع تراکت استفاده می‌کنند. یکی از دلایل این که این تراکت محبوب است، فضای بسیار زیادی است که برای طراحی و قرار دادن تمام اطلاعات دارد.

·         سایز A5

یکی از پر مصرف‌ترین سایز تراکت، سایز A5 بوده و اندازه آن 210 میلی‌متر در 148 میلی‌متر است. این نوع تراکت برای تبلیغ انواع کسب و کار کاربرد دارد و هزینه چاپ آن نیز مناسب‌تر است. از این تراکت برای تبلیغ انواع حراج‌ها، اطلاع رسانی‌ها و… استفاده می‌کنند.

معرفی اجمالی تراکت تبلیغاتی
معرفی اجمالی تراکت تبلیغاتی

·         سایز A6

یکی دیگر از پرکاربردترین نوع تراکت، تراکت سایز A6 است این تراکت عموما در سایز 149 در 105 بوده و به اندازه کارت پستال است. دلیل پر طرفدار بودن این سایز تراکت به علت کوچک و کاربردی بودن این سایز است. اما این تراکت یک ایراد بزرگ دارد و آن هم این است که امکان طراحی حجم زیاد را ندارد و همین امر کار را برای گرافیست سخت می‌کند. در این سایز تراکت تنها باید به نوشتن اطلاعات ضروری مانند ارائه خدمات، حراج، شماره تماس و… بسنده کنید.

·         سایز A7

این تراکت با اندازه 105 میلی‌متر در 74 میلی‌متر به عنوان کوچک‌ترین سایز تراکت به شمار می‌رود و برای موارد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی برای این سایز بسیار سخت‌تر از سایز A6 است و اندازه و فونت نوشتار دراین نوع تراکت بسیار کوچک است. طراحان برای این که بتوانند هدف این تراکت را به مخاطبان برسانند باید تا حد امکان متون نوشتاری را حذف کنند. 

به جذابیت و اهمیت این مطلب هم دقت کنید
پرسش های متداول و لیست تغییرات در مورد قالب اکسترا فارسی XTRA
سایز استاندارد تراکت تبلیغاتی

 

سخن آخر

در این مطلب در مورد سایز استاندارد طراحی تراکت تبلیغاتی صحبت کردیم و ابعاد استاندارد آن در ایران را شرح دادیم. اگر به دنبال طراحی و چاپ تراکت هستید قبل از شروع به هر کاری سایز تراکت را متناسب با هدف خود انتخاب کنید. بعد از آن می‌توانید کار طراحی را شروع کنید و یا به یک فرد متخصص بسپارید و در انتها به یک چاپخانه معتبر و کار بلد برای چاپ کار مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *